Spirit Fitness Treadmill CT800+
- 95797
- Manufacturer: Spirit Fitness
Specifications
| Adjustable damping | Yes |
|---|---|
| Automatic inclination | Yes |
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Incline, RPM (rotations per minute), Resistance level, Speed, Time, Wattage |
Description
The Spirit Fitness treadmill CT800+ is a commercial treadmill that is extremely reliable and meets all your requirements.
It is a very robust treadmill with a weight of 173 kilograms and has several first-class features.
The CT800+ control panel has a simple and easy-to-use design with direct speed and incline buttons, multiple storage options for water bottles, phones and other accessories.
The console has a large, easy-to-read display with many program options for users of all fitness levels.
Spirit Fitness Treadmill CT800+
Features:
- Bright, easy-to-use multi-window LED display
- Instant speed and incline buttons for efficient workouts
- Contact and wireless heart rate options to keep you in maintain a safe and effective training zone
- Spacious 56 x 152.5 cm training area for users of all sizes
- 3.0 HP industrial-grade AC drive system for power and durability
- USB port to power your personal devices
Specifications:
- Frame: Commercial grade steel with durable powder coating, aluminum console masts
- Motor: 4.0 HP AC drive with insulation class H
- Speed: 0.8 - 20 km/h
- Slope: 0 - 15 levels
- Folding: No
- Rollers: Ø 76 mm (commercial quality)
- Running surface: 56 x 152.5 cm
- Belt: Double-sided, pre-lubricated (4,000 hours)
- Deck: Maintenance-free, 25 mm thick
- Shock absorption: 6 dampers evenly distributed over the running surface for a comfortable experience
- Heart rate measurement: Hand pulse sensors and built-in receiver
- Chest strap: No
- Shortcuts: Speed & incline
- Power supply: AC 120V / 20A or AC 230V/15A cord/outlet
Console:
- Screen: 4 White LED windows including program profile, 18-character message box, RPM window and LEVEL window
- Screen display: Speed, incline, distance, pace, calories, meters, heart rate, watts, elapsed time, time remaining
- Programs: Manual, Incline, Fat Burn, Cardio, Interval, 2 Heart Rate, Custom, HIIT, 5K, 10K, 6 Military Fitness Tests (Army, Navy, Air Force, Marines, PEB, Coast Guard)
- Bluetooth: Yes
- USB Port: Yes
- Unique Features: USB for device charging (located at the bottom right of the console), CSAFE, direct speed/inclination buttons, hand pulse sensors, heart rate receiver (chest strap sold separately), cooling fan, accessory tray, cup holder, transport wheels.
Dimensions:
- Product (L x W x H): 216 x 91 x 154 cm
- Packaging (L x W x H): 225 x 95.7 x 54 cm
- Net/gross weight:172.3 kg / 192 kg
- Max. user weight: 200 kg
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable damping | Yes |
|---|---|
| Automatic inclination | Yes |
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Incline, RPM (rotations per minute), Resistance level, Speed, Time, Wattage |
| Heart rate measurement | Hand sensors |
| Height | 154.00 cm |
| Length | 216.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum slope angle | 15 Niveaus |
| Maximum user weight | 200 kg |
| Motor continuous power | 4.00 hp |
| Motor power | Heavy power |
| Number of programs | 16 |
| Power | Mains electricity |
| Speed | 0.8-20 km/u |
| Supplier item number | CT800+ |
| Transport wheels | Yes |
| Tread width | Wide running surface ≥51cm |
| Type of display | LED |
| Usage | Professional use |
| User memory | 1 |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 170.00 kg |
| Width | 91.00 cm |