Finnlo cross trainer Loxon XTR III
- 33827
- Manufacturer: Finnlo
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | No |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
Description
Work on your health with the completely new Finnlo cross trainer Loxon XTR III class HA ergometer.
Premium fitness equipment for an ambitious cardio workout: induction braking system, 20 kg flywheel mass, 16 cm distance between the foot pedals for optimal posture.
8 training programs and 3 heart rate controlled programs.
- New! Now with tablet holder and USB charging point
- Resistance: 20 – 400 Watt
- Induction braking system
- New! Computer with Odometer and storage option for 30 workouts
Perform an effective cardio workout in your own home with the Finnlo cross trainer Loxon XTR III ergometer.
The incredibly accurate HA class ergometer resistance system is perfect for optimally investing in your health.
Improve your endurance and give your blood circulation a big boost with the dynamic movement on the LOXON XTR.
Activate the muscles in your upper body by moving both arms to burn more calories – perfect for weight loss and fat burning.
The muscles are also strengthened and you work on your appearance.
Now with new extensive training computer:
All functions of the Loxon XTR III are controlled via the detailed display on the computer.
Always view the different training values such as: distance, time, calories, speed, RPM, performance, program, 400 m lap and your heart rate.
The eight (8) different training profiles and three (3) different heart rate programs ensure that you have a lot of variety in your training.
These programs can be easily adjusted during training using the shortcut keys on the display.
Select a wattage or heart rate and the ergometer automatically and independently adjusts the resistance to maintain this wattage or heart rate.
Select the wattage from 20 to 400 watts according to the DIN EN 957 standard. A REAL ergometer.
Additional additions include a recovery function with fitness score and the ability to save 30 of your favorite workouts so you can repeat them or try to improve.
The perfect training ergonomics:
You will be amazed by the perfect ergonomics of the Finnlo LOXON XTR III from the first training. The distance between the two foot pedals is only 16 cm.
This makes the movement feel very natural and you have the perfect posture during training.
The double ball-bearing pivot points and the extremely precise induction braking system provide you with an extremely comfortable and quiet workout.
Whether you train once or five times a week, the quality remains the same. The crosstrainer is maintenance-free and equipped with a V-belt and 20 kg flywheel.
You can adjust the foot plates so that they are suitable for every body size.
Important product information:
- HA class ergometer with DIN EN 957-1/9 standard with accurate and speed-independent resistance determination.
- The resistance is automatically adjusted by the computer
- Maintenance-free induction braking system for extremely smooth movement without wobbling
- 20-400 Watt adjustable in 5 Watt steps
- Resistance is speed-independent
- Optimized distance between the foot pedals for an ideal posture (16 cm)
- V-belt and double ball-bearing pivot points for perfect rotation
- Sturdy levers with contact sensors for heart rate measurement
- Clear and easy-to-use computer with continuous display of eight different training values.
- Tablet/smartphone holder and USB charging point
- Display of distance, time, calories, speed, RPM, performance, program, 400 m lap and your heart rate
- Eight (8) different training profiles and three (3) different heart rate programs
- Contact sensors for heart rate measurement and integrated wireless receiver for heart rate measurement via a chest strap (optionally available)
- Adjustable heart rate limit
- Quick start button
- Stride length: 40 cm
- Computer: Hi Tech Blue Backlight LCD Display
- Number of users: 4
/>- Number of training programs in total: 15
- Odometer (total training time)
- 20 kg flywheel
- Transmission ratio: 1:9<
- Including transport wheels and leveling feet
- Max. user weight: 150 kg
- Dimensions assembled (L x W x H in cm): 148 x 58 x 158
- Weight: 66 kg
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | No |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Ergometer | Yes |
| Flywheel | Heavy flywheel (16-30 kg) |
| Flywheel weight | 20.00 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 158.00 cm |
| Length | 148.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Movement | Forward and backward |
| Number of programs | 8 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Step length | 40.00 cm |
| Supplier item number | 3286 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use |
| User memory | 4 |
| Ventilation | No |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 66.00 kg |
| Width | 58.00 cm |