Finnlo cross trainer Maximum EL8000
- 40337
- Manufacturer: Finnlo
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Color specification | Black |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
Description
The large, robust frame of the Finnlo cross trainer Maximum EL8000 enables intensive workouts for users up to 150kg.
By incorporating the highest standard of quality in this cross trainer, the maximum EL8000 is suitable for semi-professional use.
Now accurately set your training intensity from 25 to 200 watts during one of the self-set programs.
You can now easily track your heart rate using contact sensors or an optional wireless chest strap, making the heart rate-controlled programs also very accurate.
The EL8000 Maximum Exercise Bike is part of the new Maximum line. This line consists of an exercise bike, a treadmill and a recumbent bike. By using the same computer on each of these devices, the user can easily use all 3 new devices. The entire line comes with a 3-year full warranty when you use it at home, 1 year when you use it for light commercial purposes.
By being self-generating, you no longer need a power connection for the Finnlo exercise bike, ideal for your own fitness room at home. You can put it anywhere.
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Color specification | Black |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Ergometer | Yes |
| Flywheel | Light flywheel (1-15 kg) |
| Flywheel weight | 14.00 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 172.00 cm |
| Length | 200.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Material | Plastic |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Movement | Forward and backward |
| Number of programs | 16 |
| Number of training levels | 35 |
| Power | Self-generating |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Step length | 51.00 cm |
| Supplier item number | 3570 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LED |
| Usage | Home use, Professional use |
| User programs | 1 |
| Ventilation | No |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 124.00 kg |
| Width | 65.00 cm |