Flow Fitness exercise bike Perform B3i Ergometer used
- 104844
- Manufacturer: Flow Fitness
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Compatible apps | Kinomap, Zwift, iConsole+ |
| Condition | Used model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
Description
The Flow Fitness exercise bike Perform B3i Ergometer has been developed for the avid athlete who prefers to train three times or even more often a week.
A very sturdy and robust exercise bike from the Perform Line.
But this brand new top model from Flow Fitness is not only for home use, but also ideal for rehabilitation and physiotherapy due to its low starting resistance.
The extensive adjustment options of the B3i ensure the correct posture, the induction system for the correct resistance.
All you need to bring is the right mentality and excellent performance is guaranteed!
Please note: This is a used device that has been fully checked and tested and is in very good condition.
Please note:This is a used device that has been fully checked and tested and is in very good condition.
Fits perfectly
Due to its very low entry, the B3i can be used by almost anyone. The smooth saddle adjustment, adjustable handlebars and tiltable computer mean that you can fully adapt this fitness equipment to your needs. The saddle is soft and comfortable and the professional straps of the pedals are easy to attach with the clips.
Endless possibilities
You can expect an exercise bike from this segment to meet the most modern requirements. Flow Fitness connects! The iConsole offers you the option to log in to various online training programs using your smartphone or tablet. But of course you can also make things more enjoyable for yourself by enjoying your favorite series.
Max user weight 150 kg
The frame is a strong steel construction that has a 10-year warranty and can withstand intensive use. This makes it an ideal exercise bike for people who want to train regularly and aim to lose weight and/or improve fitness.
Smart Wheel operation
The training computer can be operated by the unique and innovative Smart Wheel. This allows you to easily navigate through the menu and confirm your choice by pressing the button.
Silent power
The B3i is powerful, without making too much noise about it. This silent power is very silent.
Low entry
Because there is sufficient space between the hoods and the steering tube, you can easily put your leg through when getting on and off. Comfortable, but also essential for recovery training after a leg or hip injury.
24 training programs
The training computer contains 24 varied programs. You can choose from 3 heart rate controlled, 12 pre-programmed or 4 custom training programs.
Computer:
- 24 programs
- 1 Manual
- 12 Pre-programmed
- 4 User
- 3 Heart rate controlled
- 1 Target Heart Rate
- 1 Constant Watt
- Condition Measurement
- BMI Analysis
Resistance:
- Computer controlled
- Induction magnet
- 69 Levels
- 15 kg rotating mass
Heart rate:
- Heart rate sensors in the handlebars
- Heart rate receiver (5 kHz uncoded)
Connections:
- USB port for charging
- Bluetooth 4.0
Apps:
- iConsole
- Kinomap
- Zwift
Other:
- Comfortable tilting handlebar
- Tilting computer
- Adjustable saddle
- Ball bearings
- 150 kg. max. user weight
| Warranty | Home use | Light commercial |
| Parts | 3 years | 2 years |
| Call-out charges & labor wages | 3 years | 2 years |
| Frame | 10 years | 2 years |
| Engine | 10 years | 2 years |
| Maximum usage | Unlimited | 5 hours per day |
Warranty conditions:
"Order today, delivered on Tuesday
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Compatible apps | Kinomap, Zwift, iConsole+ |
| Condition | Used model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
| Ergometer | Yes |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 145.00 cm |
| Length | 114.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Number of programs | 24 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Supplier item number | FFP17305-GBRKT |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use, Professional use |
| User programs | 4 |
| Ventilation | No |
| Warranty | 1 year |
| Width | 56.00 cm |