Flow Fitness Perform X5i Crosstrainer
- 95316
- Manufacturer: Flow Fitness
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Resistance level, Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
Description
The Flow Fitness Perform
With the X5i cross trainer, thanks to the 13% incline and 20 different resistance levels, you can adjust the intensity of your training to your personal needs and fitness level.
With special features and a stylish design, the X5i helps you achieve your fitness goals and take your training to the next level.
Whether you want to do a gentle cardio workout or an intensive interval training, it's all possible with this X5i cross trainer.
Flow Fitness Perform
The X5i's backlit LCD display provides clear and detailed information about your training, such as speed, distance, time, calories and heart rate. This way you can easily track your progress and improve your performance.
With the integrated speakers of the crosstrainer you can listen to your favorite music or podcasts during your training, which creates a motivating and energetic atmosphere so that you can get the best out of yourself.
The integrated fan provides pleasant cooling during your intense training session.
Pedals adjustable in multiple positions
The X5i has adjustable pedals, which allow you to emphasize different leg muscles. By alternating between the three different positions, you train all your leg and gluteal muscles.
Suitable for home and semi-professional use
The Flow Fitness Perform X5i can be used semi-professionally, making it an excellent choice for home use and small fitness rooms. Whether you're a serious athlete training for an event or just want to stay in shape, the X5i has a robust frame with a maximum load capacity of 150 kg, offering the durability and quality you need.
Kinomap, iConsole and Zwift
Do you like training with apps? The Perform X5i from Flow Fitness is compatible with iConsole, Kinomap and Zwift, among others. Track your performance on your smartphone or follow lifelike routes from the screen of your tablet. You can of course also read your performance from the LCD screen. Also your heart rate, which you can monitor via the contact sensors in the handles or via an optional Bluetooth chest strap.
The Kinomap app gives you an extremely realistic live experience of existing and self-chosen routes. The resistance is automatically increased when going uphill and decreased when going downhill. There are training videos with different levels of difficulty. Try to keep up with the target speed of the video or use the multiplayer mode to compete with your friends. On your screen you can see how far you have gone in your video and what distance you still have to travel. You can also easily connect Kinomap to your favorite training apps, such as Strava and Runkeeper. This way you can record all your training sessions in one overview.
To use Kinomap, at least version 5.0 is required for Android devices. iOS requires at least version 9.0.
Note: Kinomap is free to use for the first 7 days, after which you can take out a paid subscription.
Features:
- Induction Brake System (EMS)
- 10 training programs
- Shortcuts on the handles
- Compatible with Kinomap, Zwift and Fitshow
- Automatic incline up to 13%
- Adjustable pedals in 3 positions
- Stride length of 51 cm
Delivery within 1 – 2 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Resistance level, Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Ergometer | No |
| Flywheel | Heavy flywheel (16-30 kg) |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 175.00 cm |
| Length | 205.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Movement | Forward and backward |
| Number of programs | 10 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Step length | 51.00 cm |
| Supplier item number | FFP23401 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use |
| User memory | 4 |
| User programs | 0 |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | 3 years |
| Weight | 95.00 kg |
| Width | 61.00 cm |