Hammer RowFlow 5.0 NorsK rowing machine
- 95785
- Manufacturer: Hammer
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Construction | Metal construction |
| Display view | Calories, Distance, RPM (rotations per minute), Speed, Time |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
Description
The warm wooden appearance of the Hammer RowFlow 5.0 Norsk Rowing Machine fits seamlessly into any living space and motivates you to train regularly.
Enjoy a perfect workout while being powered by the latest technology while making a conscious choice for the environment.
You can use various apps such as Zwift, Kinomap or Hammer Workouts.
By using water you row in a natural way.
Hammer RowFlow 5.0 Norsk Rowing Machine
The best choice for you:
- Rowing machine with hardwood design
- Plastic reduction through the use of wood and sustainable packaging
- Innovative handles
- Natural water resistance
- Multifunctional LCD display
- Available apps: Kinomap and Hammer Workouts
Sustainability
The wooden design keeps the use of plastic to a minimum. The use of Styrofoam in the packaging is also kept to a minimum. Instead, natural materials such as paper and cardboard are used.
Natural rowing
By using water you row in a natural way. Both in terms of resistance and experience. The splashing of the water is of course part of good rowing training. The unique handle offers the possibility to assume multiple positions and therefore add extra variation to your rowing training.
Discover your favorite workout
Connect your fitness equipment with apps such as Kinomap and the Hammer Workouts app specially designed for Hammer fitness equipment. You can choose from more than 100 videos from experienced personal trainers and get the most out of your training.
An overview of features:
- LCD display with heart rate measurement and display of RPM
- Simple operation
- Display of: distance, speed, heart rate, calories, RPM and time
- Integrated receiver for wireless heart rate measurement
- Integrated tablet and smartphone holder for entertainment while training
- Water resistance. Manually adjustable in six (6) positions
- Maximum user weight: 150 kg
- Dimensions assembled (L x W x H in cm): 205 x 57 x 103 cm
- Dimensions folded (L x W x H in cm): 95 x 57 x 205 cm
- Water tank capacity: 17 liters
- Number of training programs: 20
/>- Number of heart rate controlled programs: 1
- Number of race programs: 15
- Number of manual programs: 3
- Number of users: 1
- Built-in transport wheels for easy movement
- DIN standard: DIN EN ISO 20957-1/7
- Power consumption: Batteries (AA+)
- WEEE registration: DE 56743333
- Norsk - Fitness Nature Made
The vision of Hammer Fitness is to add more movement to everyday life and thus create a more sustainable lifestyle. The NorsK fitness equipment fits perfectly in any living room due to its beautiful wooden design and motivates you to train regularly in a pleasant and familiar environment.
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Construction | Metal construction |
| Display view | Calories, Distance, RPM (rotations per minute), Speed, Time |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
| Ergometer | No |
| Heart rate measurement | Wireless chest strap is optional |
| Height | 103.00 cm |
| Length | 205.00 cm |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Number of programs | 20 |
| Power | Batteries |
| Resistance control | Manual |
| Supplier item number | 12000 |
| Transport wheels | Yes |
| Usage | Home use |
| User memory | 1 |
| User programs | 2 |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 53.00 kg |
| Width | 57.00 cm |