Hammer Strength ISO lateral bench press plate loaded
- 83504
- Manufacturer: Hammer Strength
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Design | Single Stations |
| Height | 183.00 cm |
| Length | 122.00 cm |
| Muscle group | Back |
Description
The Hammer Strength ISO lateral bench press plate loaded is equipped with separate “weight horns”.
These independent divergent and convergent movements provide even force development.
Vertical and horizontal grip options mimic traditional bench presses or athletic movements.
Technical features:
- Starting resistance 3.2 kg per working arm
- Maximum weight capacity: 4 - 25 kg plates/bar
- Number of weight horns (optional): 6
- Weight horn plate capacity (optional): 3 - 25 kg plates/horn
- Recommended living space (L x W x H): 213 cm x 292 cm x 244 cm
Available, contact customer service for the delivery time
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Design | Single Stations |
| Height | 183.00 cm |
| Length | 122.00 cm |
| Muscle group | Back |
| Supplier item number | IL-BP |
| Usage | Home use, Professional use |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 158.00 kg |
| Width | 170.00 cm |