Hammer WaterEffect 3D rowing machine
- 83275
- Manufacturer: Hammer
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Construction | Metal construction |
| Display view | Calories, Distance, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
Description
With the Hammer WaterEffect 3D rowing machine you have the opportunity to train with real oars for a realistic rowing movement.
Unlike regular rowing machines, the 3D arms give you a movement of almost 180 degrees.
This allows you to activate more muscles during the movements.
You can train with one arm or both arms at the same time, just as if you were in a boat with several people and the water force increases resistance as soon as you row more vigorously.
In addition, you can adjust the contents of the tank in 6 steps, so that you always row in the optimal range.
Train the diagonal core muscles and switch from side to side for variety and even muscle development.
With the included accessories such as an SZ bar and a separate lever with two additional 1kg weights, a lot of variation is possible so that you can always stay motivated to train.
The high-quality water tank made of robust polycarbonate provides the soothing sound of the water.
An overview of important features:
- 1 user
- 1 heart rate controlled program
- 15 racing programs
- 20 different training programs
- 4 manual programs
- 6x varied rowing variations with different handles
- Dimensions folded (L x W x H in cm): 107 x 85 x 203 cm
- DIN standard: DIN EN ISO 20957-1/7
- Ergonomic design
- Extra long aluminum frame of 105 cm for people taller than 2m
- Seat height: 50 cm
- Includes accessories: rowing handle, 2x 1kg weights and SZ rowing bar
/>- Includes storage space for accessories under the aluminum rail
- LCD display showing your training time, strokes, distance, calories and strokes per minute
- Connect to apps such as Kinomap via Bluetooth using the camera function of the smart device
- Multimedia holder on display for smartphone or tablet
- Foldable and mobile
- Professional distance between the foot pedals of only 4 cm
- Regulate the intensity of your training by setting the contents of the tank in 6 steps
- Braking system: water resistance
- Power supply: batteries
- Unique water rower with 180 degree rotatable 3D arms
- Filling volume of the tank: 17 liters
Order before 5:00 PM, delivered tomorrow
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Construction | Metal construction |
| Display view | Calories, Distance, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
| Ergometer | Yes |
| Heart rate measurement | Wireless chest strap is optional |
| Height | 103.00 cm |
| Length | 203.00 cm |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Number of programs | 20 |
| Power | Batteries |
| Resistance control | Adjustable resistance |
| Supplier item number | 4543 |
| Transport wheels | Yes |
| Usage | Home use |
| User memory | 1 |
| User programs | 2 |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 55.00 kg |
| Width | 85.00 cm |