Life Fitness Axiom Biceps / Triceps
- 92756
- Manufacturer: Life Fitness
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Design | Bicep curl, Single Stations, Tricep extension |
| Exercises | Bicep curls, Tricep extensions |
| Height | 135.00 cm |
| Length | 124.00 cm |
Description
The Life Fitness Axiom Biceps / Tricepswith stab weights.
With this device you can effectively train all complementary muscles.
The footrest improves stability during your training.
Features:
- Counterweight offers low starting resistance
- Automatically adjusting handles are suitable for a wide range of forearm lengths
- Adjustable seat pads and arm pads improve stability during training
- Stability during triceps extension is improved thanks to the footrest
Features:
- Occupied space (L x W x H) 124 x 109 x 135 cm
- Recommended training surface (L x W x H) 185 x 140 x 196 cm
- Weight 205 kg
- Weight stack (including stepwise weight) 85.25 kg
- Maximum user weight 136 kg
Available, contact customer service for the delivery time
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Design | Bicep curl, Single Stations, Tricep extension |
| Exercises | Bicep curls, Tricep extensions |
| Height | 135.00 cm |
| Length | 124.00 cm |
| Muscle group | Arms, Chest, Shoulder |
| Supplier item number | OP-BT |
| Usage | Home use, Professional use |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 205.00 kg |
| Width | 109.00 cm |