Life Fitness Axiom Multi Press
- 92755
- Manufacturer: Life Fitness
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Design | Single Stations |
| Exercises | Chest press, Shoulder press |
| Height | 157.00 cm |
| Length | 173.00 cm |
Description
The Life Fitness Axiom Multi-Press has a space-saving design.
The Multi-Press offers 3 different functions; chest press, incline press and shoulder press training.
The refined slim design is inviting for all types of athletes.
Features:
- The working arm can be adjusted in 7 positions for multiple pressure angles and is suitable for the height and lifting preference of each user
- With the one-pin mechanism and pneumatic adjustment, the seat and back cushion can easily be adjusted simultaneously for different pressure movements.
- Multiple grip locations ensure effective strength training for a wide range of users
kg
- Maximum user weight 136 kg
Available, contact customer service for the delivery time
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Design | Single Stations |
| Exercises | Chest press, Shoulder press |
| Height | 157.00 cm |
| Length | 173.00 cm |
| Muscle group | Chest, Shoulder |
| Supplier item number | OP-MP |
| Usage | Home use, Professional use |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 245.00 kg |
| Width | 137.00 cm |