Life Fitness Axiom series leg curl
- 123231
- Manufacturer: Life Fitness
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Exercises | Leg curl |
| Height | 135.00 cm |
| Length | 164.00 cm |
| Muscle group | Legs |
Description
The Life Fitness Axiom series leg curl provides an effective workout for your hamstrings.
The sleek, inviting appearance of the Axiom Series selectorized strength equipment makes it a great solution for any gym.
Features:
- The prone position promotes greater hamstring contraction with less movement and allows the hamstrings to move more freely through a greater range of motion.
- The shin pad can be adjusted to accommodate users of different heights and sizes.
- The varying angles of the hip and chest pads minimize stress on the lower back.
Available, contact customer service for the delivery time
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Exercises | Leg curl |
| Height | 135.00 cm |
| Length | 164.00 cm |
| Muscle group | Legs |
| Supplier item number | PH-OPLC-01 |
| Usage | Home use, Professional use |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 182.00 kg |
| Width | 109.00 cm |