Life Fitness elliptical cross trainer E1 Track Connect 2.0
- 32579
- Manufacturer: Life Fitness
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Console | Track connect console 2.0 |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Resistance level, Speed, Time, Wattage |
Description
The Life Fitness E1 Track Connect cross-trainer is the updated version of the hugely popular Life Fitness X1, which has been the best-selling cross-trainer in its price range for many years.
It offers a smooth, full-body workout and features the patented Link6 elliptical drive system, which ensures a natural, comfortable range of motion.
The Track Connect console 2.0 on the Life Fitness E1 Track Connect cross trainer provides extra training variety and advanced programmes to help you achieve your fitness goals even more effectively.
With the new Track Connect display, you can connect your tablet or smartphone to the cross trainer via Bluetooth. Download the free training apps and start your workout.
Everything you need to get started straight away. The Life Fitness E1 Track Connect cross-trainer offers a smooth, comfortable motion and the patented Link6 drive system. With the E1, you take longer strides than with many other cross-trainers. Many people find this pleasant. It feels more natural, which allows the elliptical motion of the Life Fitness cross-trainer to come into its own.
With the new Track Connect display, you can connect your tablet or smartphone to the cross trainer via Bluetooth. Download the free training apps and start your workout.
Just like the other machines in the E-series, the E1 has been developed by Life Fitness to train the whole body. The pedal handles synchronise the upper body with the lower body. This way, you burn more calories without feeling like you have to put in a lot of effort. And the Track Connect console 2.0 provides extra training variety and advanced programmes to help you achieve your training goals even more effectively.
The Life Fitness E1 Track Connect cross trainer features WhiperStride technology: self-adjusting ball bearings that support a smooth, quiet motion.
Features of the Life Fitness E1 Track Connect Cross Trainer with Console 2.0:
- Total-body workout with synchronised upper and lower body movement
- The effort is distributed across your legs and arms, allowing you to burn more calories with less effort.
- 1 stride length setting
- Ergogrip handlebars for extra stability during your workout
- Whisperstride technology for a silent and fluid motion
- Front-mounted bottle holder and built-in reading rack
The Track Connect console 2.0 supports Android and Apple and provides access to personalised training programmes, real-time workout tracking and all your favourite fitness apps from third-party developers. It includes everything you need for a motivating home workout experience, making it easier to achieve your goals.
Track Connect console 2.0
- A pleasant home training experience makes it much easier to achieve your training goals.
- Contact heart rate monitoring via hand sensors and wireless heart rate monitoring (includes wireless chest strap)
Apple compatible (iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 3G, iPhone; iPod Touch 4th, 3rd, 2nd, 1st generation; iPod Classic, iPod with video; iPod Nano 6th, 5th, 4th, 3rd generation)
- Compatible with Android (devices running Android version 4 and above)
- Life Fitness LFconnect. Create your own workouts and track your training results at www.lfconnect.com. You can use this on the 2.0 console via the LFconnect app or in combination with other compatible apps from third-party developers.
Workout Track Connect console 2.0:
- Manual
- Hill
- Random
- EZ Incline/Resistance
- Sports Training
- Fat Burning
- Cardio
- Heart Rate Hill
- Heart Rate Interval
- Extreme Heart Rate
- Calorie Target
- Distance Target
- Heart Rate Target
- Personal Workout (1 per user profile)
- Quick Start Programme
- Race Mode
- Cool-down Mode
- Warm-up Mode
- User Profiles (4)
- Includes wireless chest strap
Workout Track Connect console 2.0 Feedback:
- Calories
- Distance
- Speed (km/h)
- Level
- Time
- Heart rate
- Target heart rate
- METs
- Display type: LCD with blue background and white characters
- Workout Profile display: 9 x 24 segments
- LCD display size: 10.2 cm x 15.2 cm
- Workout Feedback Display: 16-character
Features:
- Maximum user weight: 160 kg
- Minimum step height: 16.5 cm
- Stride length: 20" / 50.8 cm
- Length: 206 cm
- Width: 76 cm
- Height: 150 cm
- Weight: 98 kg
- Oversized pedals: 41 x 18 cm
- Warranty: 2 years
Available, contact customer service for the delivery time
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Audrey Reep
Crosstrainer besteld en is geleverd! Ik ben zeer tevreden over de crosstrainer . De crosstrainer is zeer stil en erg professioneel. Een echte aanrader! Verder is het klantcontact goed verlopen erg vriendelijk en behulpzaam personeel. Ook de monteurs Stan en Dani zeer vriendelijke en behulpzame mensen. Kortom goede producten en zeer goed geholpen! Levering goed verlopen alles volgens afspraak ! Chapeau voor het hele team!!
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Console | Track connect console 2.0 |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Resistance level, Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Ergometer | No |
| Flywheel | Heavy flywheel (16-30 kg) |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Level adjustable | Yes |
| Movement | Forward and backward |
| Number of programs | 15 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Step length | 50.00 cm |
| Supplier item number | E1-XX03-0105_HC-000X-0105 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use |
| User memory | 2 |
| User programs | 4 |
| Ventilation | No |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 98.00 kg |