Sole Fitness E95 elliptical cross trainer with touchscreen console
- 101335
- Manufacturer: Sole Fitness
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Compatible apps | Sole fitness app |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
Description
The Sole Fitness E95 elliptical cross trainer with touchscreen console gives you all the options to achieve your desired training results.
The device has a long stride length and a very smooth elliptical movement, even with increased resistance.
The extra large revolutionary pedals are positioned 2° tilted inwards, allowing you to train ergonomically and putting less strain on the joints.
With a weight of 113 kg, the cross trainer is very stable, so even avid athletes can perform their training without any problems.
The innovative design and multi-grip handles allow you to train in almost any position. This makes the workout more fun and the different positions provide extra variation.
The "power incline" function offers extra resistance and variable positions so you can focus on the most important muscle groups of the lower body, while the hinged handles train the upper body.
Sole Fitness E95 elliptical cross trainer with touchscreen console
The Sole Fitness E95 is equipped with various training programs and all training data can be easily read on the large and clear LCD screen. You can perform the heart rate programs perfectly with the supplied chest strap because the computer immediately calculates the heart rate at which you should train based on your age and weight. During training, the resistance is then automatically adjusted to remain in the correct heart rate zone.
The E95 features Bluetooth technology that allows users to save their workout data to an Android or Apple device. This fitness info can be tracked on the free SOLE Fitness App or transferred to other compatible fitness apps such as Fitbit, iHealth, RECORD and MapMyFitness. You can use other applications on your device while the SOLE Fitness App runs in the background, meaning you can watch a movie or check your email while you exercise and your exercise tracker won't miss a step! And the USB port lets you charge your smartphone while you exercise.
Features:
- Unique padded pedals, 2° tilted inwards and adjustable in 10 positions
- Power Incline: provides a completely different workout that targets lower body areas that are not normally trained on an elliptical machine without a Power Incline.
- Multigrip position handles with integrated incline and resistance control
- Adjustable console with 25.6 cm high-resolution LCD screen and built-in speakers that allow you to play an MP3 player (iPod, etc.).
- Built-in fan and water bottle holder keep you fresh even during intense workouts.
- USB port: charges your smart devices while exercising.
- Bluetooth technology allows you to transfer workout data from your Sole fitness machine to your smart devices via Bluetooth. Users can download and track their info for free on the Sole app, or have their fitness data transferred to one of the following fitness apps (Fitbit, Record, Mapmyrun, Apple Health).
Specifications:
- Pedals: Ergonomic, 2° tilted, adjustable in 10 positions
- Stride length: 51 cm
- Step height: 35.5 cm
- Resistance: ECB, 20 levels
- Incline: 20 levels
- Controls in handles: Resistance & incline
- Multi-grip handles: Yes
- Heart rate measurement: Contact and telemetric
- Chest strap: Yes
- Flywheel: 12.4 kg
- Rail system: Double
Console:
- Console: Adjustable, 10 positions
- Screen: LCD with blue backlight of 25.6 cm
- Screen display: Time, distance, calories, RPM, level, laps, heart rate graph, pulse, watts, program
- Programs: 5 preset, 1 manual, 2 custom, 2 HRC
- Sound system: Yes
- Bluetooth speaker compatible: Yes
- USB port: Yes
- Fan: Yes
- Tablet/mobile holder: Yes
- Water bottle holder: Yes
Order before 5:00 PM, delivered tomorrow
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Compatible apps | Sole fitness app |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Incline, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Flywheel | Light flywheel (1-15 kg) |
| Flywheel weight | 12.00 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 180.00 cm |
| Length | 211.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Step length | 51.00 cm |
| Supplier item number | E95-Touch |
| Transport wheels | Yes |
| Usage | Home use |
| User memory | 2 |
| User programs | 2 |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | 3 years |
| Weight | 120.00 kg |
| Width | 81.00 cm |