Sole Fitness recumbent bike R92
- 71521
- Manufacturer: Sole Fitness
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Color specification | Black |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection, USB connection |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
Description
The Sole Fitness recumbent bike R92 is the perfect way to train without experiencing the risk of pain.
Recumbent cycling is the latest trend in today's fitness world and the R92 is a leading example.
A good workout is very comfortable with this recumbent bike.
This recumbent bike is very compact, easy to use and very comfortable during a good workout.
Low impact is an extremely important consideration when it comes to training equipment. Users with foot or joint problems will love our R92. The patented 2-degree inward design of our foot pedals puts your body in the correct position, minimizing the aches and pains that occur with other models. Another reason why users love the Sole R92 is its padded, adjustable seat with supportive backrest. Lower back pain is one of the main reasons why people don't exercise. But with a comfortable supportive seat that adapts to your needs, you can focus less on being uncomfortable and more on getting in shape.
Statistics show that people are more likely to stick to a routine on a recumbent bike than on other types of fitness equipment. The integrated 9.0" LCD screen has a bright, easy-to-read display that will engage the user during their workouts. If you are the type of person who likes to be challenged, programs such as hill and strength will help you achieve your goals. Or if you are up for a real challenge, you can set your own custom programs with the user-defined function or heart rate control. Together with the Fans, the MP3/iPod function and these training programs enable the R92 allows users to consistently and safely take themselves to the next level.
And because it is so compact and so easy to set up, you can place it in the window or in your office. No more excuses not to train, the Sole R92 is the answer.
The R92 now includes an integrated tablet holder. This allows you to use your smart devices to watch your favorite series or follow your workout routines, for example. There is also a USB port to charge your smart devices while training and Bluetooth Audio Speakers so you can listen to your music from your smart devices through the speakers on the console.
Features:
- Magnetic Resistance: Our whisper-quiet resistance gives users a smooth transition between resistance levels, all while maintaining an ultra-quiet workout. This allows users to worry less about the noise of the fitness equipment and focus more on achieving fitness goals.
- Adjustable seat: Allows a user to move forward and backward on the seat. Because all users differ in height, it is important that the user has the freedom to find the perfect comfort level during training.
- Display: Easy console display prevents workout frustrations. Displaying training information on a large screen is vital to achieving training goals. Simple display means less distraction and more performance.
- Frame: A strong and durable frame is vital for Light Commercial bikes. Heavy steel tubing together with aluminum shroud makes the SOLE bikes indestructible yet light and manageable. Two wheels on the front act as contact points and make moving the bikes easy and convenient.
- Bluetooth Audio Speakers: Listen to your music from your smart devices through the speakers on the console.
- Integrated tablet/phone holder: Gives users the freedom to use their smart devices to watch shows or follow their workout routines.
- USB port: Charge your smart devices while training.
Warranty:
| Frame | 10 years |
| Parts | 2 years |
| Electronics | 2 years |
| Wear parts | 6 months |
Order today, delivered on Tuesday
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Color specification | Black |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection, USB connection |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | High entry |
| Ergometer | No |
| Flywheel weight | 9.00 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 152.00 cm |
| Length | 142.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum user weight | 130 kg |
| Number of programs | 8 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Supplier item number | R92 |
| Transport wheels | Yes |
| Usage | Home use |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Width | 75.00 cm |