Spirit Exercise Bike XBU55
- 39079
- Manufacturer: Spirit Fitness
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Compatible apps | Spirit fit app |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
Description
The Spirit Exercise Bike XBU55has a simple and effective design, but is packed with useful features.
Features such as easy adjustments, a cooling fan, high-density foam seat, challenging programs, twenty resistance levels and a bright LCD screen.
The 7.5" LCD screen conveniently displays nine different types of data at once to keep you informed and motivated.
The seat adjustment offers infinite settings (fore/aft/up/down) to fine-tune the bike to your specific needs.
Durable, comfortable and flexible are all qualities of the XBU55!
Spirit Exercise Bike XBU55
Features:
- 7.5" bright blue LCD screen
- Fully adjustable sitting position
- Heart rate measurement via wireless chest strap and handles
- 20 resistance levels
- Bluetooth compatible with Spirit Fit App
- Flywheel weight: 13.5 kg
- Ergonomic pedals, 2 degrees inversion
- Maximum user weight: 150 kg
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Compatible apps | Spirit fit app |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | High entry |
| Flywheel weight | 13.50 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 137.00 cm |
| Length | 109.00 cm |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Number of programs | 10 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Supplier item number | XBU55 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use |
| User programs | 2 |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Width | 56.00 cm |