Spirit Fitness Elliptical cross trainer CE800+
- 95811
- Manufacturer: Spirit Fitness
Specifications
| Bottle holder | No |
|---|---|
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Resistance level, Speed, Time, Wattage |
| Flywheel weight | 13.50 kg |
| Height | 178.00 cm |
Description
The Spirit Fitness elliptical cross trainer CE800+ has been specially developed for commercial and professional use.
The padded pedals are 2° tilted inwards and places you in an anatomically correct position making every step feel smooth and comfortable.
Double rails with shielded concave roller system provide superior stability and durability.
Ergonomic handles provide a grip that feels comfortable during your training.
Spirit Fitness Crosstrainer elliptical CE800+
This device uses a generator to power the console. No electrical connection is required.
The intuitive console, with a large, easy-to-read display, offers a variety of programs for users of all fitness levels. The CE800+ has an integrated fan and a USB port to charge your devices.
Features: resistance levels to meet the needs of beginners and advanced users.
- Contact and wireless heart rate monitoring
- Multi-window LED console displays 9 data simultaneously to keep you informed and motivated
- Robust steel frame with durable powder coating.
Specifications:
- Frame: High-quality, robust steel with durable powder coating
- Pedals: Padded, non-adjustable, with 2° inversion
- Step length: 51 cm
- Resistance: 40 levels, induction brake
- Handles: With TPR (Thermoplastic Rubber) coating
- Heart rate measurement: Hand pulse sensors, heart rate receiver
- Chest strap: Yes
- Flywheel: 13.6 kg
- Rail system: Double
- Power supply: Self-generating
Console: MET readout
- Bluetooth: Yes
- USB port: Yes
- Unique features: USB for device charging (located at the bottom right of the console), CSAFE, hand pulse sensors, heart rate receiver (chest strap sold separately), cooling fan, reading/accessory rack, transport wheels
Dimensions:
- Product (L x W x H): 198 x 63.5 x 177.8 cm
- Packaging (L x W x H): 1: 166.7 cm x 57 cm x 83.3 cm 2: 96 cm x 15.4 cm x 15.8 cm
- Net/Gross weight: 110 kg / 124 kg
- Max. user weight: 200 kg
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Bottle holder | No |
|---|---|
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Resistance level, Speed, Time, Wattage |
| Flywheel weight | 13.50 kg |
| Height | 178.00 cm |
| Length | 198.00 cm |
| Maximum user weight | 200 kg |
| Number of programs | 10 |
| Power | Self-generating |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Step length | 51.00 cm |
| Supplier item number | CE800+ |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LED |
| Usage | Home use |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | Frame: lifetime, Parts: 2 years |
| Weight | 110.00 kg |
| Width | 64.00 cm |