Spirit Fitness Recumbent Bike CR800ENT
- 95801
- Manufacturer: Spirit Fitness
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
| Flywheel weight | 13.50 kg |
Description
The Spirit Fitness Recumbent Bike CR800ENT is the perfect recumbent bike for commercial fitness areas.
Thanks to the large flow and quick settings, this exercise bike adapts to your body within seconds.
The 36.9 cm large touchscreen is equipped with the 'Screen Mirroring' function with which you can 'mirror' the screen of your smartphone with the display of the monitor.
Pre-loaded apps allow users to relax with popular streaming, news and social media content.
The CR800ENT has everything you would expect from a recumbent bike, from the 40 resistance levels and numerous program options to the extra smooth ride.
Spirit Fitness Recumbent Bike CR800ENT
Features:
- 39.6 cm large touchscreen with screen mirroring, TV, and streaming/news/social media app.
- Connects to third-party apps via Bluetooth FTMS
- 3 different display modes give exercisers a variety of feedback
- Oversized pedals with quick-lock system
- High-density foam seat for extra comfort on a long ride
- 40 resistance levels to meet the needs of beginners or advanced exercisers
- Contact and telemetry heart rate options to keep exercisers in their effective training zone
- Adjustable fan and USB port for even greater convenience
Specifications: Hand pulse sensors & built-in heart rate receiver
- Chest strap: No
- Flywheel: 13.6 kg
- Power supply: AC 100V / 60HZ | AC 240V / 50HZ
Console: incline, fat burning, cardio, HIIT, interval, heart rate control (2), custom, fit test, constant power
- Bluetooth: Yes
- USB port: Yes
- Unique features: Intuitively designed interface, wireless screen mirroring, fully configurable settings, pre-installed apps, workout progress, 3.5mm audio-in headphone jack only, USB (for device charging, for software updates (located at the bottom right of the console), CSAFE (for external TV power), HDMI (for Broadcast Vision CAB), ETHERNET (for apps such as Netflix, Hulu, Amazon, etc.), hand pulse sensors, heart rate transmitter (chest strap sold separately), fan, accessory storage, dual cup holders, transport wheels
Dimensions:
- Product (L x W x H): 151 x 74 x 129 cm
- Packaging (L x W x H): 158.5 x 56 x 78 cm
- Net/Gross weight: 74 kg / 83 kg
- Max. user weight: 200 kg
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
| Flywheel weight | 13.50 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors |
| Height | 129.00 cm |
| Length | 151.00 cm |
| Maximum user weight | 200 kg |
| Number of programs | 10 |
| Power | Self-generating |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Supplier item number | CR800ENT |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LED |
| Usage | Home use |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | Frame: lifetime, Parts: 2 years |
| Width | 74.00 cm |