Spirit Fitness rowing machine CRW800H2O
- 71667
- Manufacturer: Spirit Fitness
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Display view | Calories, Distance, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Ergometer | No |
| Height | 86.00 cm |
| Length | 202.00 cm |
Description
The Spirit Fitness rowing machine CRW800H2O is one of the most accessible and comfortable rowers available.
With this rowing machine you can perform an enjoyable and effective full-body workout.
Constructed with heavy-duty dual aluminum guide rails that are built to last, without compromising the smooth and quiet performance you expect from a premium water rowing machine.
The water tank offers up to 6 levels of resistance and is angled at 45 degrees to provide a greater range of resistance.
The large flexible footplates, comfortable padded handles and generous seat height of 38cm make this a very comfortable rowing machine.
Spirit Fitness rowing machine CRW800H2O
The new CRW800H2O console has a large, easy-to-read 14cm LCD screen and an adjustable viewing angle, so athletes can access important training data when and where it matters most. Clearly marked sections display data such as time, distance, calories, heart rate, SPM, total strokes, watts, 500 time / average time 500, and level. With 5 pre-programmed workouts and optional manual settings, users of all levels stay engaged in their training. The CRW800H2O console also automatically detects strokes, so getting started is as easy as sitting down and pulling the handlebars.
Features:
- 6 levels of water resistance
- The tank is pressure tested for long lasting performance, and is angled at 45 degrees to increase the resistance range compared to flat tank designs
- Durable aluminum tracks provide quiet and smooth operation, ensuring an enjoyable ride every time.
- Large flexible foot pedals and adjustable straps to keep feet secure.
- Large ergonomically shaped seat for ultimate comfort with a seat height of 38cm to allow users to get on and off with ease.
- Large, easy to read 14cm LCD console with an adjustable viewing angle
- Commercially padded handlebars are both comfortable and durable
- Heavy duty steel frame can be propped up for storage
Specifications: compared to other rowers on the market
- Resistance: Water (6 levels)
- Seat: 38 cm increased height, ergonomically shaped seat
Console:
- Console feedback Time, distance, calories, heart rate, SPM, total strokes, watts, 500 time / average time 500, and level
- Cooling fan yes
- Speakers/Audio yes
- Programs Manual, Target time, Target distance time, Target stroke, Target calories, Target temperature HR
- Display 14 cm LCD, adjustable console angle
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Display view | Calories, Distance, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Ergometer | No |
| Height | 86.00 cm |
| Length | 202.00 cm |
| Material | Metal |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Power | Batteries |
| Resistance control | Manual |
| Supplier item number | CRW800H2O |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 35.00 kg |
| Width | 53.00 cm |