Spirit Fitness Treadmill XT185
- 72034
- Manufacturer: Spirit Fitness
Specifications
| Adjustable damping | Yes |
|---|---|
| Automatic inclination | Yes |
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection, USB connection, Ventilation |
Description
The Spirit Fitness treadmill XT185 meets both requirements when it comes to quality that is affordable.
It is an entry-level treadmill that is foldable and has won the FitPROF Best Buy award.
The treadmill is ideal for athletes who want to use an easy-to-use device for training.
Easy to understand instructions and the ability to simply press start to begin your workout are features of this model.
The XT185 features a comfortable strap and cushioning system with a 2.75 HP motor, making it ideal for users weighing up to 125 kg. With speeds of 0.8 - 16 km/h, the XT185 is suitable for all purposes, from leisurely walking to running and climbing mountains is no problem at all with the maximum incline of 10 levels. The Spirit XT185 comes with integrated wheels for easy transport and storage and fits comfortably in most desired locations.
The XT185 can be easily stowed away for children thanks to its folding function, together with the lift assistant, and extra space can be freed up when needed. Simply use the yellow lever on the back of the XT185 to operate the lift assist. In addition, this device has a Safe Drop function, which means that the deck slowly drops down when it is used.
The Spirit XT185 features a 19 cm bright blue LCD console with backlight, Direct Access incline and speed buttons and an extensive overview of the training data. There are 6 preset programs including Hill, Fat Burn, Cardio, Strength, Interval and Manual. The XT185 also has a fan and a tablet holder (IPad).
Features:
- The Spirit XT185 has the ability to quickly select a specific speed or incline with just a few keystrokes.
- The “Lift-Assist” helps you fold and unfold the treadmill. Simply lift the deck for a compact storage position and when you're ready, the Safe Drop System supports the full weight of the treadmill as it unfolds.
- A 7-inch blue backlit LCD screen displays 9 data simultaneously to keep you informed and motivated.
- The cushioning system, evenly distributed throughout the machine, is specially designed to minimize the impact of each step. It reduces pressure on your joints
- The integrated design with transport wheels ensures easy storage and mobility when folded.
- The large running surface of 51 x 140 cm offers enough space to optimally train in comfort and safety.
- Track and record your workouts with the free Spirit Fit App.
Specifications: />- Handrails Short, sideways
- Motor 2.75 HP
- Rollers 63 mm front / 50 mm rear (crowned)
- Shock absorption
- Speed 1 - 16 km/h
- Quick selection keys speed/incline
Console:
- Bluetooth yes
- Screen 19 cm blue backlit LCD
- Screen display Time, distance, speed, altitude, calories, pace, altitude, laps, segment time and heart rate
- Programs 6: manual, incline, fat burning, cardio, strength, interval
- Unique features Fan, tablet holder, double storage space
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable damping | Yes |
|---|---|
| Automatic inclination | Yes |
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection, USB connection, Ventilation |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Resistance level, Speed, Time |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 147.00 cm |
| Length | 198.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum slope angle | 10 Niveaus |
| Maximum user weight | 125 kg |
| Motor continuous power | 2.75 hp |
| Motor power | Heavy power |
| Number of programs | 6 |
| Power | Mains electricity |
| Speed | 1-16 km/u |
| Supplier item number | XT185 |
| Transport wheels | Yes |
| Tread width | Wide running surface ≥51cm |
| Type of display | LCD |
| Usage | Professional use |
| User memory | 1 |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 152.00 kg |
| Width | 89.00 cm |