Spirit Fitness Treadmill XT385
- 72053
- Manufacturer: Spirit Fitness
Specifications
| Adjustable damping | Yes |
|---|---|
| Automatic inclination | Yes |
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection, Ventilation |
Description
The Spirit Fitness treadmill XT385 meets all your requirements, whether you want to walk comfortably or run enthusiastically.
This treadmill combines durable and high-quality parts so you can use the treadmill daily for your training sessions.
While running, the treadmill is almost silent, which ensures a pleasant running experience.
In addition, the treadmill is equipped with handles on both the side and on the console, so you can hold yourself as is most comfortable for you.
It is the ideal treadmill for intensive home use.
Do you want to adjust your speed and incline while you train? With the shortcut keys you can easily arrange this with just one push of the buttons in the side rails. The Spirit XT385 is built with advanced features including muscle activation, remote control keys and a heart rate profile among many others. The blue-backlit LCD screen displays your speed, incline, calories burned, distance, elapsed time and other relevant information about your workout.
Zwift, an interactive racing and training app, is now compatible with select Spirit Fitness treadmills and bikes. Zwift is the most commonly used software to connect a treadmill or bicycle to your computer. You can see all your efforts on the treadmill/bike on your screen in a virtual landscape. Even gradients are adjusted automatically. Running on the XT385 has never been so much fun!
Features: free Spirit Fit App.
- For extremely easy operation, you can use shortcut keys for speed and incline. With one push of a button you can set the treadmill to the correct speed and/or incline.
- Zwift app compatible.
Specifications:
- Chest strap yes
- Deck 25 mm phenolic, silicone lubricated
- Frame Commercial grade steel with a durable powder coating
- Heart rate measurement Contact & telemetric
- Slope 15 levels
- Tread 56 x 152.5 cm
- Motor 3.5 HP
- Folding yes
- Rollers Ø 63 mm front/rear (crowned)
- Shock absorption 6-way
- Speed 1 - 18 km/h
- Shortcut keys Speed & incline
-Short side handles, equipped with incline and speed buttons
Console:
- Bluetooth Spirit Fit App
- Programs 10: manual, incline, fat burning, cardio, strength, interval, 2 users, 2 heart rate
- Screen 19cm blue backlit LCD screen, heart rate profile %, muscle activation profile, tablet friendly reading rack
- Screen display Time, distance, speed, altitude, calories, pace, altitude, laps, segment time and heart rate
- Unique features MP3 audio connection & speakers, tablet holder, fan, double storage tray
- Zwift app compatible
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable damping | Yes |
|---|---|
| Automatic inclination | Yes |
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection, Ventilation |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Resistance level, Speed, Time |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 145.00 cm |
| Length | 203.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum slope angle | 15 Niveaus |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Motor continuous power | 3.50 hp |
| Motor power | Heavy power |
| Number of programs | 10 |
| Power | Mains electricity |
| Speed | 1-18 km/u |
| Supplier item number | XT385 |
| Transport wheels | Yes |
| Tread width | Wide running surface ≥51cm |
| Type of display | LCD |
| Usage | Professional use |
| User memory | 1 |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 126.00 kg |
| Width | 89.00 cm |