Spirit Recumbent XBR95 recumbent bike
- 39144
- Manufacturer: Spirit Fitness
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Display options | Music speakers |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
Description
The Spirit Recumbent Bike XBR95 recumbent bikecan be used almost anywhere thanks to a wireless generator system.
Durable, comfortable and flexible are all qualities of Spirit's recumbent bikes.
The XBR95 is Spirit's top model in the recumbent bike line.
It contains two additional programs, a heavier flywheel, forty resistance levels and a generator for cordless operation.
The seat is easy to adjust fore and aft and the backrest positions are adjustable.
Spirit Recumbent Bike XBR95 recumbent bike
Features:
- 7.5" bright blue LCD screen
- Adjustable seat with mesh in the back
- Heart rate measurement via handles and wirelessly
- Flywheel weight: 13.5 kg
- Power supply: self-generating
- Resistance: 40 levels
- Ergonomic pedals with 2 degrees of inversion
- Maximum user weight: 150 kg
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Condition | New model |
|---|---|
| Display options | Music speakers |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, RPM (rotations per minute), Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
| Flywheel weight | 13.50 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 122.00 cm |
| Length | 138.00 cm |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Number of programs | 12 |
| Power | Self-generating |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Supplier item number | XBR95 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | Frame: lifetime, Parts: 2 years |
| Width | 80.00 cm |