Technogym lateral trainer Crossover Excite+ 700 Unity silver used
- 107861
- Manufacturer: Technogym
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Color specification | Silver |
| Condition | Used model |
| Display options | Bluetooth connection, USB connection, Wifi |
Description
The movements you make with the TechnoGym lateral trainer Excite+ Crossover 700 Unity are very similar to skating, skiing or dancing. The movements are easy to learn, because it is just like dancing: the more you let yourself go, the more fun it is!
The Crossover allows your arms to make a converging movement and your legs to stretch, twist and bend, working more muscles at the same time.
Losing weight, improving your balance, preventing back pain or training for a sport: if this is one of your goals, Crossover is the cross trainer for you.
The Unity console delivers personalized and diverse entertainment, new challenging workouts and innovative features designed to deliver excellent results in a fun and smooth way.
This used lateral trainer has been fully checked and tested and is in very good condition.
The console in the photo has the optional TGS key reader, the device is not equipped as standard.
TechnoGym lateral trainer Excite+ Crossover 700 Unity used
This device has, for example, been used as a demo model, showroom model or used by a previous owner. This was then intensively checked by our specialists. Where necessary, parts have been replaced, so that the device functions as 'new', both motorically and drivewise. Finally, it has been extensively tested so that we are sure that it is technically 110% in order!
Unlike a treadmill or outdoor running
Compared to a treadmill or outdoor running, Crossover does not require a high level of coordination because the movement is guided. Moreover, because there is no contact with the ground, the knees and joints are put under less strain.
Unlike a traditional cross trainer
Compared to a traditional cross trainer which has only one type of motion, Crossover's biomechanics stimulate your legs to extend, bend, twist and abduct simultaneously.
Compared to Vario, where your movement changes the length of the wide stride, Crossover has a sideways direction and the maximum stride length is unchangeable.
UNITY console
The UNITY console is the long-awaited successor to Technogym's successful visioweb console. The UNITY console software has been developed on an Android platform, making much more possible during training. For example, explore your favorite websites, watch TV (only possible via the internet) or relax by playing the best games. This is just some of what's possible while you train, thanks to UNITY's own app store the possibilities are endless.
On UNITY you can choose outdoor courses in simulated reality or connect with your friends or your trainer via Skype and if you want to share a photo of your training with them, this is possible.
Furthermore, UNITY allows you to find the movies, pictures and your music stored on your computer.
If you have installed the Mywellness app on your smartphone, you can connect it to the UNITY console so that you have all previous training sessions and results achieved at hand and you can easily continue where you left off. This can also be done with the Optional TGS key.
Optional TGS key, note that the device is not equipped with this as standard
The TGS key makes it very easy to keep track of all your training results and activities. You can easily take the key from one device to another and continue where you left off without having to reset the device. The data is also stored in the cloud via the TechnoGym equipment and you can keep track of your progress with the MyWellness app.
Available, contact customer service for the delivery time
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Color specification | Silver |
| Condition | Used model |
| Display options | Bluetooth connection, USB connection, Wifi |
| Display size | 15.6 inch |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Resistance level, Speed, Time |
| Drive system | Poly-V belt |
| Flywheel | Heavy flywheel (16-30 kg) |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 169.00 cm |
| Length | 163.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum user weight | 180 kg |
| Movement | Forward and backward |
| Number of programs | 15 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Series | TG Unity series |
| Supplier item number | BBTGEC700U/Zilver |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use, Professional use |
| User memory | 1 |
| User programs | 2 |
| Warranty | 1 year |
| Width | 75.00 cm |