Toorx ERX-9500 Crosstrainer
- 90490
- Manufacturer: Toorx
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display view | Calories, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Flywheel | Heavy flywheel (16-30 kg) |
Description
The Toorx ERX-9500 Crosstrainer is equipped with an induction belt with 32 resistance levels, an extra wide foot surface and a 56cm stride length.
This makes it suitable for home training, gym or within the company.
Thanks to the induction brake that generates energy itself, you not only save on your electricity costs. It also allows you to place the device anywhere.
The white LED display makes reading all data very easy.
The double bearings, multi-grip handles and maximum weight of up to 180 kg make this matte black cross trainer suitable for everyone.
Features:
- Brake system: Induction with 32 resistances. Self-generating
- Maximum user weight: 180 kg
- Programs: 1 manual, 12 pre-set, 4 users, 1 heart rate controlled, 1 recovery, 1 body-fat
- Heart rate: Contact sensors and optional chest strap
- Stride length: 56 cm
- Weight: 115 kg
- Dimensions assembled: 232 x 95 x 172 cm
/>- Read functions: Time, speed, calories, heart rate, RPM, Watt
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display view | Calories, Heart rate, RPM (rotations per minute), Speed, Time, Wattage |
| Flywheel | Heavy flywheel (16-30 kg) |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 172.00 cm |
| Length | 232.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum user weight | 180 kg |
| Number of programs | 20 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Adjustable resistance |
| Step length | 56.00 cm |
| Supplier item number | ERX-9500 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LED |
| Usage | Home use, Semi-Professional use |
| User memory | 4 |
| User programs | 4 |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 115.00 kg |
| Width | 95.00 cm |