Toorx TRX-9000 EVO Treadmill
- 73496
- Manufacturer: Toorx
Specifications
| Adjustable damping | Yes |
|---|---|
| Automatic inclination | Yes |
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Incline, Speed, Time |
Description
TheToorx TRX-9000 EVO treadmill is suitable for professional use and has a powerful 6/8 hp (continuous/peak) AC motor.
The device can reach a maximum speed of 25 km/h and has a starting speed of 0.5 km/h, with steps of 0.1 km/h.
In addition, the treadmill has an impressive maximum incline of 19%.
With a maximum user weight of no less than 180 kg, this treadmill is ideal for gyms or business premises.
Toorx TRX-9000 EVO treadmill
Features:
- Motor: 6/8 hp (continuous/peak) AC motor
- Speed: 0.5 km/h to 25.0 km/h in steps of 0.1 km/h
- Incline angle: 19% in 20 different positions
- Running surface: 560 x 1600 mm - maintenance-free - 2.5 mm thick
- Programs: 1 manual, 8 pre-set, 5 user, HRC
- Display of distance traveled per 10 meters for rehabilitation purposes
- Maximum user weight: 180 kg
- 7 LED displays with blue backlight
- Contact sensors built into the handles, built-in wireless receiver for heart rate measurement via a chest strap (5Hz)
- Functions: speed, heart rate, distance, time, slope, calories, temperature, number of steps
- Multimedia: audio input for MP3 and speakers, USB port
- App ready 3.0 - built-in Bluetooth receiver for Zwift and Kinomap
- Dimensions assembled (L x W x H): 2160 x 930 x 1720 mm
- Net weight: 220 kg
- Class: S
Delivery within 2 – 4 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable damping | Yes |
|---|---|
| Automatic inclination | Yes |
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Incline, Speed, Time |
| Heart rate measurement | Hand sensors |
| Height | 172.00 cm |
| Length | 216.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum slope angle | 19% |
| Maximum user weight | 180 kg |
| Motor continuous power | 6.00 hp |
| Motor peak power | 8.00 hp |
| Motor power | Heavy power |
| Number of programs | 15 |
| Power | Mains electricity |
| Speed | 0.5-25 km/u |
| Supplier item number | TRX-9000EVO |
| Transport wheels | Yes |
| Tread width | Wide running surface ≥51cm |
| Type of display | LED |
| Usage | Professional use |
| User memory | 1 |
| Ventilation | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 220.00 kg |
| Width | 93.00 cm |