Tunturi Crosstrainer Competence C25F 17TCF25000
- 32739
- Manufacturer: Tunturi
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display size | 5.5 inch |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Speed, Time |
Description
The Tunturi Crosstrainer Competence C25F 17TCF25000 is the entry-level model from the new line of Tunturi cardio equipment.
The manual operation is ideal for those who only want to exercise and are not interested in a display with many training options.
The cross trainer has a comfortable stride length of 19 inches. The monochrome LCD display shows the most important training values.
– Smooth and low impact movement
– Multi Grip handles for a perfect position
– Heart rate measurement in the handles and via the optional chest strap
– 5.5 inch monochrome LCD display
Tunturi Routes
At Tunturi we want you to feel better every day. Our cardio equipment has the right quality and functions so that you can achieve your fitness goals. However, we also understand that a trainer is only the means to your goal. The real challenge is maintaining the right discipline and motivation. We are happy to help you with that!
With Tunturi Routes you keep your cardio training fun and challenging. With the free version you always have access to 15 video routes to train with, there is always a route available with which you can achieve your fitness goals in a fun and challenging way.
Delivery within 2 – 5 business days
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Adjustable stride length | Without adjustable stride length |
|---|---|
| Bottle holder | Yes |
| Condition | New model |
| Display size | 5.5 inch |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Speed, Time |
| Drive system | Poly-V belt |
| Ergometer | No |
| Flywheel | Heavy flywheel (16-30 kg) |
| Flywheel weight | 32.00 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 162.00 cm |
| Length | 195.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum user weight | 135 kg |
| Movement | Forward and backward |
| Number of programs | 3 |
| Power | Batteries |
| Resistance control | Manual |
| Step length | 50.00 cm |
| Supplier item number | 17TCF25000 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use |
| User programs | 0 |
| Ventilation | No |
| Warranty | 3 years all-in warranty, 10 years warranty on frame breakage. Warranty valid for up to 3 hours of daily use. |
| Weight | 74.00 kg |
| Width | 74.00 cm |