Tunturi Platinum CT20 Crosstrainer
- 100111
- Manufacturer: Tunturi
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Compatible apps | Kinomap, iConsole+ |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Time, Wattage |
Description
Discover the Tunturi Platinum CT20 Crosstrainer, a high-end crosstrainer for intensive use.
Designed for a full body workout tailored to the demanding athlete.
With 48 resistance levels you can train both calmly and challengingly.
Features
- Bluetooth AI Monitor with integrated tablet holder for a clear overview of the training parameters
- High resistance power 350 W and 48 resistance levels for calm and challenging workouts.
- The double rail system guarantees optimal weight distribution and stability with a maximum user weight of 180 kg.
- Minimal Q-factor ensures a smooth and comfortable running experience.
- Compatible with your favorite training apps for more variety and challenge
Effective training based on power
The Tunturi Platinum CT20 Crosstrainer is designed for effective training based on power. When training for power you make a constant smooth movement of the upper body and lower body. Thanks to this constant effort, you minimize the risk of injuries and muscle pain. With the Platinum CT20 Crosstrainer you can train at power from 40 to no less than 380 W. The effort varies per person and depends, among other things, on age, weight and condition. With the Platinum CT20 Crosstrainer you are assured of an effective training, tailored to your performance level.
Bluetooth AI Monitor with integrated tablet holder
Thanks to the Bluetooth AI monitor, you have all the important training parameters at a glance: time, distance, calories, speed, training resistance, heart rate, RPM, training profile and wattage. With color-coded heart rate zones you always have insight into your training intensity. So you can keep track of your fitness progress. In addition, the monitor has an integrated tablet holder. With the tablet in the holder, you can still see the four most important parameters on the monitor, on either side of the tablet.
Even more variety and challenge with training apps
With a video route app such as Tunturi Routes or Kinomaps, you can train indoors as if you were outside. With the free version you have access to a number of video routes, with the paid version you can choose from hundreds of routes around the world. If you connect Zwift to the Tunturi Platinum CT20 Crosstrainer, the video will adjust to the speed at which you are training at that moment. If you connect the iConsole+ app to the monitor, AI will draw up a personal program for you based on your training results.
Very stable and natural movement
With a limited distance between the pedals (Q-factor) of only 13 centimeters, you are assured of a fluid and flexible workout, which minimizes the strain on joints. Ideal for rehabilitation and injury prevention. The stride length of 51 centimeters mimics a natural running movement. The double rail system ensures optimal weight distribution, which keeps the crosstrainer stable and silent. The double rail system ensures optimal weight distribution, so that the crosstrainer remains stable and operates silently, even with a user weight of 180 kilos.
Ergonomic Multigrip+ handlebar with heart rate sensors and shortcut keys
Experience total control with the Multigrip+ handlebar of the Tunturi Platinum CT20 Crosstrainer, equipped with an anti-slip coating that guarantees a firm grip even during the most intensive sessions. The integrated heart rate sensors offer the option of training based on heart rate and following the recovery program, where your heart rate recovery is measured after training. Convenient shortcuts on the handlebars make it possible to effortlessly adjust the speed without letting go of the handlebars (and thus the heart rate sensors) when you want to change pace.
Platinum: the perfect symbiosis of performance, comfort and luxury
The Tunturi Platinum UB20 Upright Bike is part of the Tunturi Platinum collection, which consists of commercial fitness equipment designed for demanding users looking for the pinnacle of performance. Whether you're a home user, gym owner or physiotherapist, our high-end, modern and sleek designs deliver robust, sturdy equipment in striking black finishes. Experience the perfect combination of performance, comfort and luxury with our Tunturi Platinum Collection.
Monitor
- Display size: 7 inch
- Display type: LED/LCD backlight color with silver LED beam
- Number of programs: 26
- Programs: 1 Quick start, 1 Time goal, 1 Distance goal, 1 Calorie goal, 1 Body fat/BMI, 1 WATT, 4 Heart rate goal, 4 User Programs, 12 Pre-programmed Programs
- Resistance levels: 48
- Languages: English
- Wattage program: Yes, 35 - 400 W per 5 Watt
- Fitness test
- Display functions: BAI, Time, Distance, Calorie, Speed, Level, Heart rate, RPM, Training Profile, WATT
- General
- Brake system: PMS servo motor
- Rotating mass: 40 kg
Ergometer
- Power supply: Adapter
- Stroke length: 20 inches / 51 cm
- Pedals: Comfort
- Product weight: 99 kg
- Max. user weight: 180 kg
Ergonomic
- Handles, fixed and movable
- Heart rate via heart rate sensors
- Analog heart rate belt connection (5 - 5.4Khz)
- Bluetooth heart rate belt connection
- Bottle holder
- Transport wheels
Extras
- Bluetooth
- Apps (Android/iOS): Tunturi Routes / Iconsole+ Training / Kinomap / Zwift compatible
- Tablet holder
- User manual: DE/ES/FI/FR/GB/IT/NL/SE
- Use: Home / Professional
Order today, delivered on Tuesday
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Compatible apps | Kinomap, iConsole+ |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Time, Wattage |
| Drive system | Poly-V belt |
| Ergometer | Yes |
| Flywheel | Heavy flywheel (16-30 kg) |
| Flywheel weight | 32.00 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 182.00 cm |
| Length | 193.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Maximum user weight | 135 kg |
| Movement | Forward and backward |
| Number of programs | 24 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Step length | 40.00 cm |
| Supplier item number | 22PTCT2000 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use |
| Ventilation | No |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 66.00 kg |
| Width | 80.00 cm |