Tunturi Signature E50 Exercise Bike
- 100045
- Manufacturer: Tunturi
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Color specification | Black |
| Compatible apps | Kinomap, iConsole+ |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
Description
The Tunturi Signature E50 Exercise Bike offers 26 programs and 48 resistance levels for a varied workout at every level.
The Bluetooth AI monitor shows all parameters and creates a personalized program based on the results achieved.
Features
- Magnetic brake with servo motor switches smoothly between 48 different resistance levels.
- Multigrip+ handlebars with various adjustment options for a good and comfortable position.
- Comfort saddle for better weight distribution and a comfortable training position.
- Comfort balance pedals for easy entry and good balance during training.
- Bluetooth AI monitor is fully tiltable and clearly readable from any viewing angle.
Adjust the resistance effortlessly
With the maintenance-free magnetic brake you can effortlessly switch between the 48 different resistance levels. This means that you do not have to interrupt the workout to change resistance, but you can switch up and down during training. The resistance is determined by the magnetic attraction exerted on the flywheel. The servo motor ensures a gradual transition to a different resistance, so that you continue to train smoothly. You can select the desired resistance via the monitor of the E50 with the turn of a knob, and the motor will do the rest.
All parameters at a glance
With all parameters on the 7-inch screen, you can see your progress at a glance. You can easily tilt the monitor by hand, so that it is always in the right position for a good view of the screen, whether you are cycling upright or in racing mode. You can connect the trainer to a heart rate monitor or to Tunturi Routes and Zwift via Bluetooth for a visual training experience. Do you want a training program that is completely tailor-made for you? The AI technology makes it possible to put together a personal training program via iConsole+ based on your training results. The 4 most important parameters are not blocked when a tablet is inserted.
Workout with a visual experience
Make your training extra fun and challenging with supporting apps. You can connect the E50 to Tunturi Routes via Bluetooth. With the free version you can choose from 15 different video routes, with the paid app you can choose from hundreds of routes, such as parts of the Tour de France and the Alpe d'Huez. If you connect Zwift or Tunturi Routes to the trainer, the speed on the video will adjust to your workout pace.
Always the correct posture
A good training posture prevents muscle pain and injuries. The Multigrip+ handlebar is infinitely adjustable, allowing you to adjust it to the correct position down to the millimeter for the best posture. The heart rate sensors are pleasantly close. This gives you all the options to hold the heart rate sensors in the way that is most comfortable for you, regardless of the position of the handlebars. The handlebars are also height-adjustable and have a non-slip coating that prevents your hands from slipping, even during intense workouts.
Never suffer from saddle pain
Whether you're on the bike for ten minutes or an hour, saddle pain is always lurking if you don't have the right saddle. The Comfort saddle prevents an uncomfortable seat and therefore saddle pain. The ergonomic shape of the saddle absorbs the impact of movements and the larger surface ensures better weight distribution. In addition, the saddle is adjustable in both height and length. This allows you to easily adjust the position of the saddle, for example if you change the position of the handlebars or if several people use the trainer, and you always have the correct sitting position during the workout.
The pedals in balance
Nothing is more annoying than feet that keep coming off the pedals during training. With the Comfort balance pedals this is a thing of the past. The foot straps are adjustable in seven positions and thanks to the anti-slip lining of the pedals, your feet will not come out during training. Moreover, you can easily step into the pedals when you are sitting on the trainer. The weights under the pedals ensure that they always hang straight, so you don't have to search with your feet for the correct entry position.
A smooth entry
The E50 has extra space between the front tube and the flywheel housing. This means you don't have to lift your leg over the saddle or pull your leg up high to get on or off the trainer. The entry and exit is accessible and safe for everyone, making the trainer also ideal for rehabilitation, for older people or people with mobility problems.
Versatile and challenging training
The E50 has no fewer than 48 resistance levels, between which you can easily and steplessly switch with the turn of a knob. In addition, you can choose from 26 programs: 12 pre-programmed training profiles, 4 heart rate-controlled programs, 4 custom programs and a program based on time, distance and calories. The E50 also has a wattage program, a BMI and fat percentage measurement and a manual mode. In addition, you can conclude with a recovery program with a fitness test that measures the speed at which your heart rate drops at the end of your training. The score shows you how your condition is.
Monitor
- Display size: 7 inch
- Display type: LED/LCD Backlite color
- Number of programs: 26
- Programs: 1 Quick start, 1 Time goal, 1 Distance goal, 1 Calorie goal, 1 Body fat/BMI, 1 WATT, 4 Heart rate goal, 4 User programs, 12 Pre-programmed Programs
- Resistance levels: 48
- Languages: English
- Wattage program: Yes, 20 - 260 per 5 watts
-Condition test: Recovery
-Display functions: BAI, Time, Distance, Calorie, Speed, Level, Heart Rate, RPM, Training Profile, WATT
Specifications
- Brake system: PMS servo motor
- Rotating mass: 11 kg
- Max power at 60 RPM: 260 watts
- Ergometer
- Power supply: Adapter 9V/1A
- Pedals: Comfort
- Product weight: 38.7 kg
- Max. user weight: 150 kg
- Box dimensions: L 119 x W 28 x H 68 cm
- Box weight: 42.2 kg
Ergonomic
Extras
- Bluetooth
- Apps (Android/iOS)Tunturi Routes / Iconsole+ Training / Kinomap / Zwift compatible
- Tablet holder
- User manual: DE/ES/FI/FR/GB/IT/NL/SE
- Use: Home
Order before 5:00 PM, delivered tomorrow
Personal advice from our fitness specialists
Do you have a question about the differences between fitness machines, delivery, or anything else? Our fitness specialists are happy to help.
Tel: +31(0)413-256800
E-mail: [email protected]
You can also contact us via our contact page.
Visit our store for personal advice
Would you like to see or try this product first? Then visit our store in Volkel (Brabantstraat 16, 5408 PS, North Brabant), The Netherlands.
Tip: please check in advance (via +31(0)413-256800 or [email protected]) whether this product is in stock in our store.
Everything about delivery time, installation, shipping and exchanges
Have questions about delivery, delivery times, installation, or returns? We’ve listed it clearly for you.
- Delivery & delivery times (Free from €50)
- Installation
- Returns & exchanges (30-day return period)
We guarantee a better offer
Found this product cheaper elsewhere? We’d be happy to make you a better offer. Fill in our best price guarantee form and we’ll get back to you quickly.
Login
Specifications
| Bottle holder | Yes |
|---|---|
| Color specification | Black |
| Compatible apps | Kinomap, iConsole+ |
| Condition | New model |
| Display options | Bluetooth connection |
| Display size | 5.5 inch |
| Display view | Calories, Distance, Heart rate, Speed, Time |
| Drive system | Poly-V belt |
| Entry height | Low entry |
| Ergometer | Yes |
| Flywheel | Light flywheel (1-15 kg) |
| Flywheel weight | 9.00 kg |
| Heart rate measurement | Hand sensors, Wireless chest strap is optional |
| Height | 157.00 cm |
| Length | 99.00 cm |
| Level adjustable | Yes |
| Material | Iron |
| Maximum user weight | 150 kg |
| Number of programs | 25 |
| Power | Mains electricity |
| Resistance control | Computer-controlled |
| Seat | With seat |
| Supplier item number | 23TBE50000 |
| Transport wheels | Yes |
| Type of display | LCD |
| Usage | Home use |
| User programs | 4 |
| Ventilation | No |
| Warranty | 3 years |
| Width | 59.00 cm |